Молдоисаева С. Р.

Молдоисаева Салтанат Родбековна
Должность: доцент, к.м.н.
Преподаваемая дисциплина: Фармакоэпидемиология
Данные о повышении квалификации и профессиональной переподготовке:
  1. Стратегические закупки ЛС, тренинг. WHO Europe, 22-23 сентября2016 г, Копенгаген.
  2. Antimicrobial Medicine Consumption (AMC) Network Meeting, WHO Europe, 19-20th September 2016, Копенгаген.
  3. Summer School on Pharmaceutical pricing and riembursement policy, WHO Europe, WHO Collaborating Center for Pharmaceutical Pricing and Reimbursement Policies ( The Austrian Health Institute), Aug.-Sept. 2016, Vienna, Austria
  4. Управление противотуберкулезными ЛП 2-го ряда, KNCV, MSH, United Way 18-20 июля, 2016 г, г. Бишкек.
  5. Antimicrobial Resistance, USAID, Jonh Hopkins Bloomberg School of Public Health, Center for Communication Programs, May 2016 Global Health E-Learning Center.
  6. Good Governance in the Management of Medecines, Jonh Hopkins Bloomberg School of Public Health, Center for Communication Programs, May 2016 Global Health E-Learning Center.
  7. Intraduction to Procurement and Supply Chain Management, UNDP, Global Fund, March- April 2016 E-Learning Center UNDP.
  8. Procurement and Contract Management Workshop, World Bank Certificate, April 2016, Astana, Kazakhstan.
Опубликовано 12 статей, 1 методические рекомендации для врачей по побочным эффектам ЛС 2012г.